Radość oczekiwania. Odkrywamy świąteczną magię kalendarzy adwentowych
Wprowadza magiczną atmosferę świąt, zaskakuje niespodziankami, pozwala lepiej poznać bożonarodzeniowe tradycje. Kalendarz adwentowy ma różne oblicza, jednak wszystkie wariacje na jego temat łączy radosne oczekiwanie na ten wyjątkowy, wigilijny wieczór. Poznaj historię tego niezwykłego zwyczaju i stwórz swój własny kalendarz adwentowy, pełen wymarzonych skarbów.
W tradycji chrześcijańskiej adwent to czas poprzedzający Boże Narodzenie. Okres ten trwa zazwyczaj niecałe 4 tygodnie i wypełniony jest przygotowaniami do nadchodzących świąt. Najbardziej radosne święta w roku od zawsze budziły wiele emocji, a huczne obchody narodzin Jezusa poprzedzało mozolne odliczanie dni do wielkiej celebracji. Właśnie z myślą o tych najbardziej stęsknionych i niecierpliwych powstał kalendarz adwentowy, który do dziś umila nam świąteczne oczekiwanie. Do niedawna jego obecność w domu kojarzyła się z najmłodszymi członami rodziny, którzy niecierpliwie wypatrywali prezentów pod choinką i buszowali w kuchni w poszukiwaniu gwiazdkowych łakoci. Kolorowe domki i pudełeczka z okienkami na czekoladki osładzały przedświąteczną krzątaninę i wzmacniały w dzieciach radosną atmosferę.
Ale okienka z niespodziankami to atrakcja zarezerwowana nie tylko dla maluchów. Kalendarz adwentowy może ucieszyć każdego, a jego "dorosłe" wersje zaskakują pomysłowością i kunsztem wykonania. Każdy, kto ma w sobie dziecięcą radość, może cieszyć się z nadchodzących świąt, odkrywając złote myśli, ciekawostki i piękne drobiazgi ukryte w skrytkach odpowiadających poszczególnym dniom. Kalendarz adwentowy można z powodzeniem zrobić samodzielnie albo sprawić sobie gotowy, który zarówno pod względem wykonania, jak i niespodzianek w środku przypomina małe arcydzieło.
Zwyczaj kalendarzy adwentowych zawdzięczamy tradycji protestanckiej. Według podań historycznych pierwsze z nich pojawiły się w Niemczech w 1851 r. Wyglądem nie przypominały ani trochę dzisiejszych bombonierek i ozdobnych domków z prezentami. Za kalendarz służył wówczas wieniec, w którym zamiast świeczek umieszczano 24 woreczki z drobnymi niespodziankami. W ubogich domach za kalendarz służyły drzwi domu, na których zaznaczano kredą dni do świąt. Z czasem kalendarze adwentowe zaczęły ewoluować i przybierać zaskakujące formy. Na pierwszy drukowany kalendarz do powieszenia trzeba było czekać do 1902 r. Do dużego arkusza dołączone były obrazki do wycięcia, które należało przyklejać w określone dni.
Wiele osób myśląc o świątecznych kalendarzach, widzi bombonierki z okienkami na łakocie. Ten słodki sposób odliczania dni do świąt zapoczątkował niemiecki drukarz, Gerhard Lang. W jego rodzinnym domu przedświąteczny czas umiały dzieciom biszkopty przyczepione do kartonowej planszy. Każdego dnia mały Gerhard mógł zjeść jedno ciasteczko, żeby osłodzić sobie niecierpliwe wyczekiwanie na Gwiazdkę. W dorosłym życiu mężczyzna wykorzystał ten pomysł do produkcji kalendarzy ze słodkimi drobiazgami w środku. Współczesne wariacje na ich temat z pewnością zna każdy z nas. Ale czas adwentu mogą umilać nie tylko czekoladki. Niektóre kalendarze kryją w sobie złote myśli, w innych znajdziemy porady i informacje o świątecznych tradycjach, a jeszcze inne skrywają drobne pachnące upominki, kosmetyki oraz… biżuterię.
Magia świątecznych przygotowań
Pieczenie, gotowanie, pakowanie upominków, dekorowanie domu – to nieodłączne elementy świątecznej tradycji. Kalendarze adwentowe kryją w sobie nie tylko niespodzianki, ale także wyznaczają rytm świątecznych przygotowań.
(Nie tylko) dziecięca radość
Atmosfera świątecznego oczekiwania panuje nie tylko wśród maluchów. Każdy, kto czuje w sobie ducha świąt, może odliczać dni do Gwiazdki przy pomocy wyjątkowego kalendarza.
Podaruj bliskim wdzięczność
Prezenty, które wręczamy ukochanym osobom, powinny symbolizować naszą bliskość, miłość i wdzięczność za to, że są obok nas każdego dnia.
Czy to już ten dzień?
Długo wyczekiwany dzień Wigilii niesie ze sobą wiele wyjątkowych upominków i radości. Znajdziemy je nie tylko pod choinką, ale także w okienku kalendarza adwentowego, oznaczonym datą 24 grudnia.
Kalendarz adwentowy możesz śmiało przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego odrobinę wyobraźni oraz produkty dostępne od ręką. Odliczać czas do świąt mogą np. kolorowe skarpetki zawieszone na ścianie - do każdej z nich schowaj upominek lub liścik nawiązujący do świątecznych wartości. Zamiast tradycyjnego kalendarza możesz też sięgnąć po dekoracyjną misę, do której włożysz małe pudełeczka oznaczone cyframi dni. Modnie i w skandynawskim stylu będzie prezentowała się drewniana drabina, na której zawiesisz sakiewki z małymi prezentami. Planując taką zabawę, pamiętaj, że nie chodzi tu jedynie o prezenty materialne. Nagrodą za oczekiwanie może być ciepła myśl, wspomnienie, a nawet rodzinna fotografia z bliskimi, która wywoła na waszych twarzach promienny uśmiech.
Na szczególną uwagę zasługują eleganckie kalendarze adwentowe, które z powodzeniem mogą pełnić rolę wyjątkowego prezentu. Takie świąteczne "czasomierze" zachwycają nie tylko formą (często jest to wspaniała, bardzo dekoracyjna konstrukcja do postawienia), ale także bogatą i wyszukaną zawartością. Producenci ekskluzywnych kosmetyków, odzieży i dodatków co roku oferują klientom kalendarze, które budzą szczery podziw i rozbudzają w klientach dziecięcą radość. Należy do nich m.in. marka Apart, która w tym roku przygotowała dwa bajeczne kalendarze adwentowe pełne błyszczących skarbów. W pierwszym z nich znajdziemy 24 pudełeczka z elementami kolekcji Beads. Odpakowując całą zawartość kalendarza, możemy stworzyć piękną bransoletkę ze świątecznymi zawieszkami, które co roku będą wprawiały nas w gwiazdkowy nastój. Drugi kalendarz skrywa elementy kolekcji Charms. I ten zastaw składa się z 24 pudełeczek i skrytek, które razem tworzą świąteczną opowieść zaklętą w piękną bransoletkę. Odliczanie czasu do świąt z takim kalendarzem pełnym biżuteryjnych dodatków to prawdziwa przyjemność. Podaruj jeden z nich sobie lub komuś bliskiemu i cieszcie się, odkrywając ich najpiękniejsze sekrety dzień po dniu – aż do upragnionych świąt Bożego Narodzenia.