Perły we współczesnej odsłonie. Jak nosić te niezwykłe klejnoty?
Biżuteria z perłami po kilku latach ponownie wkroczyła na salony, zajmując ważne stylizacyjne miejsce na mapie trendów. Nie tylko w tej eleganckiej odsłonie, ale także doskonale prezentując się na co dzień. Co więcej, coraz chętniej po te niezwykłe klejnoty sięgają również panowie. Jak nosić perły?
Perły od wieków uchodzą za klasyczne klejnoty i rzeczywiście utożsamiane są z subtelną elegancją. I choć nigdy w tej odsłonie nie wyszły z mody, coraz częściej pojawiają się na wybiegach w nieco bardziej casualowej, codziennej wersji. Biżuteria z perłami z kolekcji Apart to zarówno klasyczne, jak i współczesne wzornictwo.
Perły są wytworem małżów. Gdy do wnętrza muszli dostaje się ciało obce, małż zaczyna wytwarzać masę perłową, którą otacza zanieczyszczenie. O ich wartości rynkowej decydować będzie jednak nie tylko wielkość powstałego klejnotu, ale także ich kształt, jakość powierzchni i kolor, w tym połysk, barwa podstawowa i tzw. overton, potocznie zwany odcieniem.
Perły dzieli się na dwie grupy: perły naturalne i perły hodowane. Pierwszą grupę stanowią te powstałe w przyrodzie bez ingerencji człowieka. Zarodkiem perły był więc kawałek muszli, okruch koralowca, fragment ości, czy też ziarenko piasku. Choć perły naturalne podzielić można na słonowodne i słodkowodne, warto mieć świadomość, że jedynie jeden na około 30-40 małżów kryje w sobie perłę. Co więcej, od przełomu XIX i XX wieku, ilość pereł naturalnych na światowym rynku stale maleje. Popyt na te niezwykłe klejnoty i powszechny zachwyt nad ich pięknem sprawiły, że zaczęto hodować perły. Ich pochodzenie jest również naturalne, a perły hodowane powstają jedynie przy współudziale człowieka. Co to znaczy? Współudział polega na celowym umieszczeniu ciała obcego we wnętrzu małża. Ludzie mają także możliwość częściowego kontrolowania warunków hodowli i ochrony mięczaków przed zagrożeniami z zewnątrz poprzez np. wydzielanie miejsc w zbiornikach wodnych. Obecnie ich udział w rynku stanowi ponad 90% i ciągle wzrasta.
Perły są symbolem silnie związanym z kobiecością, niewinnością i tajemnicą. Od wieków inspirowały artystów – już w mitologii wiązano je z momentem narodzin Afrodyty, pojawiały się na portretach dawnych kobiet z rodzin królewskich i szlacheckich. Jedną z najsłynniejszych pereł świata uwiecznionych w dziele sztuki jest ta na portrecie Johannesa Vermeera "Dziewczyna z perłą".
Nie ulega wątpliwości, że biżuteria z perłami niezmiennie zachwyca. W jakim wydaniu te niezwykłe klejnoty występują w Apart?
Styliści Apart zadbali o to, by każda kobieta, której marzy się biżuteria z perłami w tym wydaniu, znalazła coś dla siebie. Dlatego wśród kolczyków z perłami dostępne są zarówno klejnoty osadzone w złocie, jak i kolczyki srebrne. Co więcej, perły występują nie tylko sauté, ale również w towarzystwie diamentów, czy kolorowych kamieni szlachetnych. Znaleźć można delikatne i subtelne kolczyki zapinane na sztyft, modele wiszące, jak i wreszcie niezwykle modne kolczyki-koła z perłami.
Zjawiskowym uzupełnieniem stylizacji może być naszyjnik z perłami. Podobnie jak w przypadku kolczyków, występuje w różnych odsłonach. Doskonale więc uzupełni zarówno casualowy, jak i wieczorowy look. Na szczególną uwagę zasługują sznury pereł, noszone zarówno pojedynczo, jak i zakładane kaskadowo.
Alternatywą dla kobiet stawiających na nieco delikatniejszą biżuterię mogą być zawieszki z perłami. Klejnoty prezentowane są w złocie, jak i srebrze, stąd każda z pań będzie miała możliwość znalezienia i dopasowania wzoru idealnego dla siebie. Warto mieć na uwadze, że łańcuszek z zawieszką z perłą może być tylko jednym z kilku zakładanych na szyję. Doskonale prezentować się będzie razem z naszyjnikiem z perłami lub przeciwnie – delikatnym, gładkim łańcuszkiem.
Doskonałym uzupełnieniem całej biżuteryjnej stylizacji będzie bransoletka z perłami. Te niezwykłe klejnoty niezwykle kobieco prezentować się będą w takiej odsłonie. Oryginalnie wyglądać może założona na nadgarstek razem z zegarkiem np. z tarczą wykonaną z masy perłowej.
Coraz częściej po te niezwykłe klejnoty sięgają mężczyźni, niebanalnie przełamując swoje stylizacje. Najczęściej biżuteria z perłami pojawia się w ich przypadku w formie naszyjnika, zazwyczaj wspomnianego już sznura pereł. Wszystko jednak wskazuje na to, że to nie jest ostatnie słowo w tym temacie.
Ze względu na fakt, że biżuteria z perłami to materia niezwykle delikatna, warto przechowywać poszczególne wzory i modele osobno, najlepiej wkładając je do oddzielnego woreczka, wykonanego z naturalnej, przewiewnej tkaniny. Doskonale sprawdzi się także szkatułka na biżuterię.
Podczas zdejmowania i zakładania biżuterii z perłami, należy zadbać o czyste dłonie. Jednocześnie nie wystawiać klejnotów na działanie substancji chemicznych zawierających alkohol i kwasy. Lepiej więc użyć perfum przed założeniem choćby naszyjnika. Biżuterię zdejmujemy również na czas aktywności sportowej pamiętając, że perłom mogą zaszkodzić także wysoka temperatura, silne oświetlenie oraz suche powietrze. Bardzo ważne jest też odpowiednie chwytanie biżuterii – należy robić to za zapięcie.
Jak czyścić biżuterię z perłami? Delikatne zabrudzenia będą możliwe do usunięcia przy użyciu suchej ściereczki. Odrobinę bardziej widocznych zanieczyszczeń można pozbyć się w domowych warunkach, używając ciepłej wody mydlanej, po czym opłukać perły w czystej wodzie i osuszyć przy użyciu miękkiej, suchej tkaniny. W przypadku poważniejszych zabrudzeń najlepiej będzie skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i oddać biżuterię z perłami do czyszczenia w fachowy sposób.